5 najciekawszych atrakcji Gdyni – nie tylko dla miłośników żeglarstwa

Od początku swojego istnienia Gdynia jest nierozerwalnie związana z morzem. Przez stulecia wyewoluowała z niewielkiej wioski rybackiej do jednego z największych miast w Polsce, słynącego z przemysłu stoczniowego i portu o dużej przepustowości. Gdynia to jednak nie tylko ważny ośrodek gospodarczy, ale także ciekawa destynacja turystyczna. Sprawdź zatem, co warto zwiedzić w Gdyni!

gdynia-accorGdynia może pochwalić się kilkoma kilometrami piaszczystych plaż oraz doskonale przygotowanymi atrakcjami dla miłośników żeglarstwa – prowadzone są tu szkolenia, działają wypożyczalnie. W mieście znajduje się jednak również wiele punktów, które zainteresują miłośników historii czy nauki. Specjaliści z AccorHotels podpowiadają, jakie miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki do Gdyni.

Oto lista 5 najciekawszych atrakcji.

1. Molo Orłowo

Drewniane molo znajduje się w południowej części miasta. Pierwszy pomost powstał w czasach I wojny światowej i pełnił głównie funkcje pomocnicze dla cumujących statków. Z biegiem lat molo zostało znacznie rozbudowane, w 1949 roku potężny sztorm zniszczył jednak dużą część konstrukcji. Obecny wygląd molo zawdzięcza rekonstrukcji z lat 50. oraz gruntownemu remontowi przeprowadzonemu na przełomie lat 2006 i 2007. Dziś pomost ma około 180 m długości i jest chętnie odwiedzany przez spacerowiczów. Można z niego podziwiać Klif Orłowski, czyli malowniczy wysoki brzeg, stale podmywany przez wysokie fale.

2. Akwarium Gdyńskie

Akwarium mieści się w budynku Stacji Morskiej, umiejscowionym na Molo Południowym. Pozwala z bliska zapoznać się z ekosystemem Bałtyku i podziwiać niezwykłe okazy flory i fauny morskiej – wielką ośmiornicę, węgorze elektryczne, płaszczki i wiele innych organizmów. Dużą popularnością cieszy się tzw. Sala Mokra, czyli miejsce, gdzie można włożyć ręce do zbiornika z wodą i pogłaskać rybę.

3. ORP Błyskawica

ORP Błyskawica to najstarszy na świecie zachowany niszczyciel, a jednocześnie fascynujące pływające muzeum. Ta żywa legenda polskiej marynarki brała udział w wielu walkach m.in. w bitwie pod Narwikiem i operacji Overlord. Jej karierę zakończył tragiczny wypadek – gorąca para wydobywająca się z pękniętego rurociągu zabiła siedmiu marynarzy. Okręt został unieruchomiony i od kilku lat stanowi oddział Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Na pokładzie znajduje się ekspozycja prezentująca życie marynarzy na służbie oraz uzbrojenie, z którego korzystali podczas potyczek.

4. Dar Pomorza

To trzymasztowy żaglowiec szkoleniowy, na którym przez ponad 50 lat pływali Studenci Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Statek wypłynął w 102 rejsy, pokonując pół miliona mil morskich. Obecnie pełni funkcję muzeum, które plastycznie ukazuje realia życia i pracy na morzu. 

5. Centrum Nauki Experyment

Od 2007 roku w Gdyni działa jedno z największych polskich centrów nauki. Do dyspozycji zwiedzających jest ponad 200 interaktywnych stanowisk oraz liczne wystawy i pokazy. Można tu na własną rękę przeprowadzić liczne eksperymenty – sprawdzić, jak zwierzęta postrzegają świat, jak organizm reaguje na trzęsienie ziemi czy jak działają skomplikowane turbiny. Zwiedzający mają także szansę zapoznać się ze sposobem funkcjonowania ludzkiego ciała. Centrum Nauki Experyment to doskonałe miejsce zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, którzy chcą lepiej zrozumieć otaczający świat.