Aplikacje dla podróżników: Pocket, czyli przeczytaj to później

Smartfony i tablety na dobre zagościły w naszej codzienności, także tej podróżniczej. Stąd pomysł by w nowym cyklu prezentować Wam ciekawe aplikacje mobilne, które wspierają podróżowanie, urozmaicają je lub zwyczajnie umilają czas. Na pierwszy ogień idzie mój must have, czyli Pocket.

Jeszcze nigdy nie byliśmy zalewani tak dużą ilością przekazów: artykułów, zdjęć, statusów w serwisach społecznościowych. I coraz trudniej odsiać to, co wartościowe, od tego, co jest zwyczajnym bullshitem. A już się uda – to pojawia się problem czasu: kiedy to czytać?!

Z pomocą przychodzi Pocket. Znana dawniej jako Read It Later aplikacja pozwala zarządzać naszymi zbiorami znalezionych w sieci artykułów. Jest dostępna na wszystkie możliwe platformy mobilne, systemy operacyjne oraz ma wersję przeglądarkową. Jest w pełni spolszczona. Współpracuje również z tysiącami innych aplikacji i stron internetowych.

Pocket Platform

Jak to działa?

Ręcznie (za pomocą wklejenia linku) lub dzięki wtyczkom do przeglądarek można w Pocket zapisać znaleziony artykuł czy inną treść, na którą nie mamy obecnie czasu. Taki materiał pojawia się na pocketowej liście; można do niego później wrócić – na komputerze, telefonie czy tablecie – i przeczytać kiedy będziemy mieli więcej czasu. Proste i genialne, prawda?

Pocket ma jeszcze jedną fajną opcję – przy artykułach oferuje widok czystego tekstu, wyrzucając z nich formatowanie stron, reklamy itd. Wtedy skoncentrować się można tylko na treści, bez zbędnych przeszkadzajek. A do tego jest on dostępny offline, bez konieczności pobierania danych z sieci. Poniżej widok z webowej wersji mojego artykułu zapisanego w aplikacji.

Pocket

Jest jeszcze kilka drobnych smaczków, na przykład możliwość dodawania słów kluczowych (tagów) do każdego artykułu, czy wyróżnianie treści jako ulubionych. Aplikacja mobilna na iOS (z której korzystam) ma również funkcję Highlists, która zawiera kilka list opracowanych na podstawie naszych zbiorów np. najlepsze, długie teksty, krótkie teksty, teksty poświęcone jakiemuś tematowi itd. Przydatne.

Ile to kosztuje?

Podstawowa wersja aplikacji jest darmowa i dla 95% z Was będzie to najlepszy i wystarczający wybór. Jest też opcja premium, która za którą trzeba zapłacić od 15,22 zł miesięcznie do 137,11 zł rocznie. Co oferuje? Obecnie: trwałą bibliotekę (pozwala automatycznie zapisywać trwałe kopie artykułów i stron internetowych, aby były zawsze dostępne, nawet gdy zostaną usunięte z sieci), lepszą wyszukiwarkę oraz sugerowane tagi. Od tych dodatków ważniejsze jest chyba to, że wersja premium po prostu pozwala zarobić twórcom tej fantastycznej aplikacji.

Pocket lista

Werdykt

Pocket jest w top 3 moich ulubionych aplikacji. Idealnie sprawdza się podczas długich podróży koleją, w kolejce u dentysty, czy wieczorami, kiedy przy gorącej herbacie i cieście z rabarbarem i pyszną kruszonką.

Plusów jest dużo, a minusy? Chyba tylko to, że to od nas zależy czym będzie nasz Pocket – przydatnym narzędziem czy pudłem bez dna, do którego wrzucać będziemy interesujące rzeczy by… nigdy do nich nie wracać.

Więcej: getpocket.com

Sprawdź inne teksty w dziale Aplikacje dla podróżników