Warszawiak w Gdyni cz. 5 Nauka

Dojazd z Gdyni do lotniska w Gdańsku im. Lecha Wałęsy, sprawa niespodziewanie zawiła. W mojej głowie się nie mieści, że lotnisko tuż-tuż Gdyni, jest tak kiepsko skomunikowane. Oprócz tego w dzisiejszym materiale pokaże Wam, czym zajmuje się popołudniami…

Porównując Warszawę z Gdynią muszę napisać o dojeździe do lotniska. Nie ma co wspominać w tym materiale o Okęciu, które jest niemal w środku miasta. Okazuje się jednak, że lotnisko oddalone o 40 minut jazdy autobusem w Modlinie jest lepiej skomunikowane z Warszawą, niż Gdynia z lotniskiem w Gdańsku, do którego pociągiem jedzie się trochę ponad 20 minut.

Dojazd z Gdyni do lotniska

Na lotnisko w Modlinie jeździ z Warszawy dziennie 50 specjalnych autobusów, nie licząc prywatnych przewoźników. Do tego doliczyć należy Kolejkę Mazowiecką, która rusza co godzinę z centrum miasta. Dojazd zajmuje od 40 minut do godziny, kosztuje około dziesięciu złotych. Wszystkie możliwości są dograne z dostępnymi lotami. Tymczasem w Gdyni dzieje się coś bardzo dziwnego.

Na lotnisko kursuje jeden autobus o numerze 4a (tutaj link do rozkładu jazdy). W ciągu dnia ma tylko dziewięć kursów. Do tego jest jeszcze możliwość dojazdu za pomocą pociągu. Uwaga, nie popularnej w Trójmieście SKM-ki, ale Kolejki Metropolitalnej.

Zanim coś więcej o tym dojeździe, osobny akapit muszę wstawić, na temat tego jak bardzo nie funkcjonalną stronę internetową ma kolejka. Najlepiej wejść samemu, ale od razu zajrzyjcie do tego link-u. Przekieruje Was na rozkład jazdy, który jest dostępny tylko w formie PDF-u. Jest tak bardzo nieczytelny, że ktoś powinien się nad nimi zlitować i opracować im prostą stronę do sprawdzania tego rozkładu.

Wracając do tematu. Trzeba pamiętać, że kolejka rusza z Dworca Głównego w Gdyni, a nie tego przeznaczonego dla SKM-ek. Ponadto kursuje co około 1,5 godziny. Na moje pytanie skierowane do konduktorki, czemu tak rzadko? Odpowiedź brzmiała co Pan mówi, teraz to i tak często. 

Bardzo utrudnia i wydłuża czas podróży lotem. Trzeba być dużo wcześniej na lotnisku. Można kombinować z dojazdem przez Gdańsk. Ta sama kolejka rusza stamtąd co 15-20 minut. Niestety przystanek Gdańsk Wrzeszcz, z którego rusza się na lotnisko, jest tak nieprzyjazny dla użytkowników, że łatwo przegapić kolejkę. Brak na przykład informacji, z którego peronu odjeżdża pociąg. Ale to temat na inny materiał.

Nauka po godzinach

Nie będzie tylko o lotnisku. Zobaczcie mój film, a poznacie moich kolegów, z którymi przygotowuje się do trudnych zaliczeń z Nawigacji, Astronawigacji i Stateczności. Będzie o kobietach, a także nie zabraknie filozoficznego pytania. Zapraszam do obejrzenia kolejnego filmu z serii Warszawiak w Gdyni.