Warszawiak w Gdyni cz. 7 Takielarz

Styczeń zaczął się świetnie, od pracy na stoczni na żaglowcu El Mellah, który jesienią popłynie do Algierii. Zobaczcie film.

Żaglowiec dla Algierii – El Mellah (żeglarz) budowany jest na Stoczni Remontowa w Gdańsku. Jesienią 2017 roku popłynie do Algierii, będzie służył jako statek szkoleniowy dla tamtejszych studentów Marynarki Wojennej. W ciągu dwóch pierwszych tygodni stycznia pracowałem na pokładzie żaglowca jako takielarz, rozwieszając na wantach drablinki. Zobaczcie jak wygląda praca na stoczni przy nowo budowanym żaglowcu.

 

DCIM100GOPROG0202195.

DCIM100GOPROG0202195.

Takielarz na żaglowcu

Żaglowiec dla Algierii

Zanim zacznę naukę w nowym roku na SDK Akademii Morskiej, trochę popracowałem. Co tam że mróz i śnieg. Razem z kumplem i paroma stoczniowcami wdrapałem się na maszty nowego żaglowca i rozpocząłem pracę takielarza. El Mellah to nowy żaglowiec projektu Zygmunta Chorenia. Ma być gotowy w tym roku i jesienią popłynąć do Algierii. Kto wie może uda się mi dostać na pokład, zrobię wtedy film z podróży, podobnie jak to było z STS Le Quy Donem (zobacz tutaj).

Żaglowiec dla Algierii

El Mellah w języku arabskim znaczy żeglarz. Prawda że pięknie? Szkoda, że nie dodali jeszcze Sindbad żeglarz… To duża, trójmasztowa fregata o długości 110 metrów (108 metrów – Dar Młodzieży), szerokości 14,5 metra (14 metrów – Dar Młodzieży), najwyższy maszt ma 54 metry licząc do lustra wody (49,5 metra – Dar Młodzieży). W sumie nowy żaglowiec podobny jest do jednostki szkoleniowej Akademii Morskiej w Gdyni. Zresztą algierska załoga będzie uczyła się obsługi Daru Młodzieży, żeby później poradzić sobie z pływaniem na Żeglarzu.

Na stoczni głównie przesiedziałem na masztach, więc poniższy film jest z ptasiej perspektywy. Niewiele jednak jest takich materiałów w internecie, więc wierzę że będzie to dla Was ciekawostka. Zapraszam do oglądania i subskrybowania kanału.