Kolej Transwersalna: 130 lat historii i szansa na ratunek

Dziś mija 130 lat od uruchomienia ruchu kolejowego na trasie Żywiec — Chabówka — Mszana Dolna — Kasina Wielka — Dobra — Limanowa — Nowy Sącz, jako części Kolei Transwersalnej. W latach 1882-1884 wybudowano w trudnym terenie górskim ponad 577 km linii kolejowej z całą infrastrukturą. Niezłe tempo jeśli porówna się z dzisiejszym, prawda?

Cała Kolej Transwersalna liczyła 822 km i zaczynała się w dzisiejszej Czadcya kończyła się w Husiatynie (Ukraina). Niestety w okresie transformacji linia zaczęła popadać w ruinę i na większości z niej zanikł kompletnie ruch kolejowy.

Kolej Transwersalna obwieszczenie

Jak dobrze, że są ludzie, którym wciąż zależy. Grupa pasjonatów skupiona w Lokomotywie Koalicji Kolei Galicyjskiej walczy od dwóch lat o ocalenie tej unikatowej trasy i przywrócenie na niej ruchu kolejowego. I mają dobrą wiadomość: budowa nowej linii Podłęże — Szczyrzyc oraz modernizacja trasy Chabówka — Nowy Sącz znalazły się na liście zatwierdzonego przez Unię Europejską kontraktu terytorialnego dla Województwa Małopolskiego. Inwestycje te to wielka szansa dla zachowania i rozwoju Galicyjskiej Kolei Transwersalnej.