Korona Warszawy: śmiałkowie zmierzą się ze szczytami Warszawy

Kiedy tworzyliśmy Parabucha nie spodziewaliśmy się, jak szybko będziemy mogli wesprzeć przedsięwzięcie tak śmiałe i emocjonujące. Z dumą więc ogłaszamy, że objęliśmy swym patronatem Pierwszą Polską Zimową Ekspedycję „Korona Warszawy”. Na czym polega wyzwanie?

Śmiałokowie, uczestnicy ekspedycji obrali sobie za cel zdobycie w stylu alpejskim sześciu najwyższych wzniesień znajdujących się na obszarze Warszawy. Jest to pionierskie wyzwanie, którego dotychczas nikt nie miał śmiałości podjąć.

Z ekscytacją przyjęliśmy pierwsze informacje o planowanym wyczynie i z prędkością schodzącej lawiny (której oczywiście śmiałkom nie życzymy!) zaproponowaliśmy współpracę. Nie chcemy ograniczyć się jedynie do medialnego wsparcia – chcemy być częścią tego wydarzenia, o czym z pewnością będziemy Was jeszcze informować!

Tymczasem pozwoliłem sobie zadać kilka pytań organizatorom wyprawy. Ich świadectwo pozwala wierzyć, że cel, jaki sobie postawili, uda się bezpiecznie i szczęśliwie osiągnąć.

ekspedycja2Dawid Zaraziński: Przede wszystkim – gratuluję odwagi i fantazji! Czy mógłbyś przybliżyć założenia Waszej akcja? Jaki macie cel?

Szczepan Żurek*: Nasza ekspedycja postawiła sobie za cel zdobycie sześciu najwyższych wzniesień Warszawy w jednym sezonie zimowym. To duże wyzwanie sportowe, którego dotychczas nikt się jeszcze nie podjął. Wiemy, że mierzymy wysoko, ale wierzymy, że ten sezon będzie należał do nas.

Przez wiele miesięcy szlifowaliśmy kondycję, jesteśmy przekonani, że znajdujemy się w szczytowej formie – a więc jeśli nie teraz to kiedy? Czujemy, że to jest najlepszy dla nas moment. Do tego warunki pogodowe panujące obecnie w tej części świata są bardzo sprzyjające. Łagodna zima i niewielka miąższość pokrywy śnieżnej, niewielkie zagrożenie lawinowe – to wszystko powoduje, że właśnie ten sezon jest najlepszy na zaatakowanie wszystkich sześciu szczytów korony Warszawy.

Mamy zamiar zdobyć wszystkie szczyty nowymi drogami, lub wariantami już istniejących dróg. Akcję górską chcemy zakończyć przed końcem sezonu zimowego, a więc do 21 marca.

To wielkie wyzwanie – pojawia się więc pytanie czy jesteście na nie gotowi? Czy możesz przybliżyć swoją drużynę?

Nasz zespół tworzy grupa początkujących podróżników z tak zwanej nowej fali polskiej turystyki. W środowisku często jesteśmy określani mianem młodych wilków wspinaczki. Trzon grupy to pięcioro ambitnych wspinaczy. Ale cała ekipa to wiele osób, które nie są widoczne na pierwszym planie. Cały sztab ludzi pomaga nam ogarnąć sprawy logistyki, zaopatrzenia, kontaktów z mediami i innych rzeczy, bez których współczesne wyprawy górskie nie są w stanie się obejść.

Kiedy więc planowana jest wyprawa?

Wyprawa w zasadzie już się zaczęła. Sporo czasu spędzamy na załatwianiu pozwoleń, organizowaniu sprzętu i sponsorów. Pierwszy atak szczytowy na Kopiec Moczydłowski odbędzie się około 18 lutego. Oczywiście jak to w górach, wszystko zależy od pogody.

Całość wyprawy zakończymy przed końcem sezony zimowego, a wiec najpóźniej 21 marca. Dokładny harmonogram wejść podamy do wiadomości podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 16 lutego.

Ekspedycja

Plany zdobycia pierwszego ze szczytów Korony Warszawy: Kopca Moczydłowskiego

Ekspedycja będzie z pewnością niepozbawiona niebezpieczeństw. Ale nasi Czytelnicy wiedzieć będą chcieli zapewne: czy można wybrać się z Wami? Jakoś Was wesprzeć?

Równolegle z ekspedycją organizujemy również wyprawę komercyjną. Każdy, kto czuje się na siłach może do niej dołączyć. Proponujemy wzięcie udziału w ekspedycji w roli tragarza i przeżycie wspaniałej przygody podczas trekkingu do basecampu.

Dla bardziej ambitnych wspinaczy organizujemy możliwość zdobycia szczytu wraz z zespołem. Wiemy, że taka komercjalizacja wypraw wysokogórskich ma swoich przeciwników, ale dzięki temu pozwoli nam to na sfinansowanie naszego przedsięwzięcia, a przy okazji cały przychód przeznaczyć na cele charytatywne.

Może jest jeszcze coś o czym warto wspomnieć?

Wyprawa ma charakter charytatywny. Podczas jej trwania, wzorem polskich parlamentarzystów którzy podjęli się trudów wspinaczki na Kilimandżaro, będziemy zbierać pieniądze które przeznaczymy na cele dobroczynne. Ale szczegółowo o tych celach opowiemy w swoim czasie.

*Szczepan Żurek – geograf, globtroter, fotograf. Autor licznych i przewodników i publikacji podróżniczych. Niestrudzony organizator niezliczonej liczby wypraw i ekspedycji. 

Ciąg dalszy nastąpi…

Więcej o Ekspedycji znaleźć można na stronie koronawarszawy.pl, polecamy również śledzenie facebookowego profilu wyprawy