Nasz patronat: Meduza 2015 – odkrywanie piękna jaskiń

Podróże i naukę można łączyć emocjonująco – wiedzą dobrze o tym organizatorzy Polsko-Czeskiej Wyprawy Jaskiniowej Meduza 2015 do największej niezbadanej jaskini Czarnogóry – Đalovića Pećina. Jako pasjonaci takich przygód nie mogliśmy nie wesprzeć ich swoim patronatem!

Wielkie wow!, taki komentarz nasuwa mi się po zapoznaniu się z planami Meduzy. Jednym z głównych celów tegorocznej wyprawy jest sporządzenie wysokiej jakości fotografii ukazującej piękno jaskini oraz stworzenie krótkiego filmu popularnonaukowego na temat eksploracji jaskini oraz procesów kształtujących jej wygląd.

A będzie co oglądać – jaskina Đalovića Pećina jest najdłuższą jaskinią Czarnogóry, liczącą sobie ponad 11 km długości korytarzy. W minionych latach odkryto prawie 2 km nowych korytarzy, ukrytych za pierwszym i drugim syfonem (odcinkiem korytarza jaskini wypełnionego po strop wodą). Eksplorację jaskini zatrzymał kolejny, trzeci syfon, w którym dotychczas nie podjęto próby nurkowania. Czas to zmienić!

Aby jednak wyprawa się odbyła – potrzebne są pieniądze. Dlatego jej organizatorzy zbierają fundusze w serwisie Polak Potrafi. Zajrzyjcie koniecznie i nie szczędźcie złotówek! A poniżej kilka zdań do Was – od podróżników-odkrywców.

Drodzy czytelnicy Parabucha! Chcielibyśmy zainteresować Was naszą wyprawą speleologiczną. Jesteśmy grupą pasjonatów jaskiń i fotografii, a do tego lubimy nieprzeciętne podróże. W tym roku planujemy podjąć kolejną próbę eksploracji wciąż niepoznanej, najdłuższej jaskini Czarnogóry – Đalovića Pećina. Zarówno sama jaskinia, jak i organizacja wyprawy stawia przed nami wiele wyzwań, ale jesteśmy zdeterminowani, aby dopiąć stawianych sobie celów!

Podczas tegorocznej wyprawy podzielimy się na trzy niezależne grupy. Grupa fotograficzna zadba o to abyśmy mogli podzielić się z wami pięknem tej jaskini, dwie grupy kartujące sporządzą dokładne mapy jaskini, a grupa nurków eksploratorów z pewnością odkryje nowe korytarze skrywane za syfonami. Koszty wyprawy, jakie muszą udźwignąć nasze studenckie kieszenie są znaczne, dlatego serdecznie zapraszamy do wsparcia wyprawy na portalu Polak Potrafi! Przygotowaliśmy dla Was wiele ciekawych nagród!

Wyprawa odbędzie się w dniach 15-30 sierpnia. A do 27 czerwca możecie wesprzeć projekt na Polak Potrafi. Polecamy, warto! Zajrzyjcie też na stronę wyprawy – speleomeduza.eu.

fot. u góry: Michał Kamiński, Đalovića Pećina, zdjęcie opublikowane na fanpageu Beauty of speleology