Opowieści z serca Tatr: niezwykłe zdjęcia polskich gór

Ponad 300 zdjęć, 22 fotografów i ponad 175 kilometrów kwadratowych zjawiskowych terenów polskich Tatr. Tak prezentują się „Opowieści z serca Tatr”, zjawiskowy album poświęcony polskim górom.

Jak informuje wydawca albumu, zdjęcia powstawały podczas służbowych oraz prywatnych wypraw po górskich szlakach. Wydawca zachwala:

Czasem są to zdjęcia niemal reportażowe, zatrzymujące w kadrze urywki z codziennego życia toczącego się w górach. Pokazują górali, ratowników TOPR, grotołazów, wspinaczy czy narciarzy na tle monumentalnych pejzaży. Innym razem mamy do czynienia z ujęciami kojarzącymi się bardziej z tymi z pocztówek lub filmów przyrodniczych. Na nich uchwycone są zapierające dech w piersiach widoki i ciągnące się po horyzont krajobrazy, ukryte w śnieżnych zaspach budynki, rośliny oraz zwierzęta żyjące w trudnych wysokogórskich warunkach. Wreszcie odnajdujemy na kartach „Opowieści z serca Tatr” te najbardziej impresyjne fotografie. Oddające ulotność klimatu, chwilowość nastrojów i niespotykaną w innych rejonach dynamikę zjawisk przyrodniczych – zastygające w zaskakujących formach strugi wody, kałuże przypominające wulkaniczne kratery, kłęby chmur delikatnie opływające szczyty czy śnieżne zaspy malowniczo rozwiewane przez wiatr.

fot. Marcin Bukowski

fot. Marcin Bukowski

fot. Marcin Bukowski

fot. Marcin Bukowski

fot. Bogusława Chlipała

fot. Bogusława Chlipała

fot. Piotr Krzan

fot. Piotr Krzan

fot. Zbigniew Ladygin

fot. Zbigniew Ladygin

fot. Jarosław Wenta

fot. Jarosław Wenta

fot. Filip Zięba

fot. Filip Zięba

Opowieści z serca Tatr

Opowieści z serca Tatr, różni autorzy, Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, 2015. Więcej informacji pod tym adresem.