Parabuch wspiera wyprawę na Madagaskar

Z przyjemnością informujemy, że objęliśmy patronatem drugą wyprawę drużyny BylismyTam.pl. Tym razem szlak podróżników prowadzi w stronę Madagaskaru i polskiego wątku, bardzo ciekawego zresztą… Przeczytajcie, jak prezentują swoją wyprawę.

O próbie skolonizowania Madagaskaru dla Polski pewnie słyszało wielu – jednak tak naprawdę nigdy nie miało to realnego bytu. Niewielu za to słyszało o Polaku, który naprawdę został królem jednej z największych wysp świata.

Był nim Maurycy August Beniowski, konfederat barski, który uciekając z rosyjskiej zsyłki na Kamczatkę, trafił na Madagaskar. Jego sposób podejścia do Malgeszy – mieszkańców Madagaskaru, tak się im spodobał, że w celu ochrony swojego kraju przed francuską kolonizacją wybrali go w 1776 roku na swojego prawowitego króla – Ampansakabe.

Jako jeden z pierwszych i nielicznych osób, historią madagaskarskiej przygody Beniowskiego zainteresował się sam Arkady Fiedler, który postanowił odwiedzić i opisać w książce „Gorąca Wieś Ambinanitelo” założoną przez Beniowskiego miejscowość.

0673 1343 1680

Nasza wyprawa „Madagaskar 2016 – śladami Maurycego Beniowskiego – Króla Madagaskaru” ma na celu odwiedzenie ukrytej w dżungli wsi Ambinanitelo. Poznanie jej mieszkańców, znalezienie, śladów obecności Polaków Beniowskiego i Fiedlera na Madagaskarze oraz powieszenie tabliczki upamiętniającej obecność i rolę Polaków na Madagaskarze. Spróbujemy poznać i nawiązać kontakt z ludźmi żyjącymi w tym odizolowanym miejscu. Niestety po Beniowskim zostało bardzo mało śladów, które chcieli byśmy odnaleźć.

Drugim etapem naszej wyprawy ma być zdobycie najwyższego szczytu wyspy Reunion – Piton des Neiges (3070 m n.p.m.). Będzie dla nas to o tyle trudne, że oboje jesteśmy osobami niepełnosprawnymi.

Przygotowania i relację z wyprawy można śledzić na blogu www.BylismyTam.pl oraz na specjalnej stronie poświęconej wyprawie www.MadagaskarBeniowskiego.pl. Polecamy!