Pieczenie pierników, spacer starówką i najlepsze naleśniki w mieście. Poznaj największe atrakcje Torunia

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go zrodziło plemię” – każdy Polak zna te słowa opisujące Mikołaja Kopernika. Każdy Polak wie również, że miastem związanym z wielkim astronomem jest Toruń. Planetarium i oglądanie gwiazd nie są jedynymi atrakcjami miasta. W ciągu jednego dnia w Toruniu można przenieść się w świat starodawnych wiedźm, zobaczyć polski odpowiednik Krzywej Wieży w Pizie i najeść się do syta. Zobacz sam!

Koniec grudnia 1233 roku – wtedy według kronik Toruń został oficjalnie powołany do życia. Od tego czasu często pełnił funkcje obronne, między innymi z uwagi na dobrą lokalizację tuż nad rzeką. Z tego względu szybko i dynamicznie rozwijały się tam przemysły m.in. piwowarski, garbarski czy kuśnierski. Dziś śladami dawnych mieszkańców wędrują tysiące turystów, którzy mogą nie tylko cieszyć się gotyckim klimatem miasta, lecz także mają okazję poznać historię powstawania wyjątkowych pierników. Co ważne, Toruń dysponuje świetną bazą noclegową. Hotele w Toruniu mieszczą się m.in. w samym jego centrum, co stanowi świetny punkt początkowy każdej wycieczki.

Historia, legendy, tradycje, czyli toruńskie pierniki od podstaw

Weź miodu przaśnego, ile chcesz, włóż do naczynia, wlej do niego gorzałki mocnej sporo i wody, smaż powoli, szumując, aż będzie gęsty, wlej do niecki, przydaj imbieru białego, goździków, cynamonu, gałek, kardamonu, hanyżu nie tłuczonego, skórek cytryn drobno krajanych, cukru ileć się będzie zdało; wszystko zgruba przetłkszy, wsyp do miodu gorącego, miarkując, żeby niezbyt korzenia było, zmieszaj, a jak miód ostygnie, że jeno letni będzie, wsyp mąki żytniej, ile potrzeba, umieszaj, niech tak stoi nakryte, aż dobrze wystygnie, po tym wyłóż na stół, gnieć jak najmocniej, przydając mąki, ile potrzeba, po tym nakładź cykaty krajanej albo skórek cytrynowych w cukrze smażonych, znowu przegnieć i zaraz formuj pierniki wielkie według upodobania… ­­– tymi słowy Piekarz i Wiedźma nauczają gości Żywego Muzeum Piernika, jak prawidłowo przygotować ciasto na pierniki, co zrobić, jak długo powinno ono leżakować oraz jak je udekorować. Nie są to jedyne informacje, o które wyjdą bogatsi uczestnicy jednej z piernikowych lekcji. Dotknięcie dawnych urządzeń wykorzystywanych do stworzenia ciasta to naprawdę niezapomniane przeżycie. Podobnie jak słuchanie gwary, którą posługują się przewodnicy po piernikowym świecie.

Podobny klimat można poczuć w Domu Legend Toruńskich – jedynym miejscu w Europie łączącym interaktywne muzeum z teatrem. We wnętrzu średniowiecznej piwnicy poznasz miejskie legendy oraz historię miasta. W zależności od Twoich upodobań oraz odwagi możesz jedynie ich wysłuchać lub… uczestniczyć w przedstawieniu.

Torun-w-jeden-dzien3

Spacer ulicami Torunia, czyli wszystko na wyciągnięcie ręki

Toruń to jedno z tych miast, gdzie większość atrakcji jest zgromadzonych w naprawdę niewielkiej odległości. Spacer toruńską starówką gwarantuje widok wyjątkowego ratusza z tarasem widokowym, z którego można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę miasta, czy budynków należących do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (to szczególna gratka dla fanów Harry’ego Pottera, ponieważ Colegium Maius ma coś w sobie z magii i atmosfery Hogwartu).

Spacerując ulicami Torunia, warto skierować się w stronę Krzywej Wieży. Tak, tak – w Polsce również taka istnieje. Jest to średniowieczna baszta miejska, element całej fortyfikacji. Według przewodników to jeden z obowiązkowych punktów wycieczki. Z wieżą są związane dwie toruńskie legendy – jedna dotycząca samej nazwy miasta, inna – „krzywego” uczynku pewnego krzyżackiego zakonnika.

Choć gotyckie budowle Torunia zachwycają swoją strzelistością i na każdym kroku zachęcają do spacerowania z głową w chmurach, warto pamiętać, by czasem jednak opuścić wzrok. W przeciwnym razie ominie Cię widok stałych mieszkańców toruńskich ulic – to Osiołek oraz Filuś. Pierwszy z tych pomników nawiązuje do stosowanych w danym Toruniu kar za drobne i cięższe przewinienia. Druga z historii jest znacznie przyjemniejsza – pomnik Filusia upamiętnia Zbigniewa Lengrena, który przez ponad 50 lat bawił czytelników „Przekroju” historiami o profesorze Filutku oraz jego psie Filusiu.

Wspomniane atrakcje mieszczą się co prawda w różnych miejscach toruńskiego Starego Miasta, ale nie tak daleko, by spacer między nimi był niemożliwy. Zwłaszcza gdy zwiedzanie rozpoczniesz np. z hotelu Mercure Toruń Centrum.

Toruńskie pyszności, czyli naleśniki i kawa

Czy podczas pobytu w Toruniu chcesz zjeść w restauracji bardzo dokładnie związanej z miastem? Z pewnością! W takim razie koniecznie skieruj swoje kroki do wyjątkowej naleśnikarni – Manekin. Trzy lokale mieszczą się przy rynku Staromiejskim oraz przy ulicach Wysokiej i Jurija Gagarina. Te naleśnikarnie oferują bogate smaki i zachęcają do wizyt swoimi niepowtarzalnymi wnętrzami. Cóż – trudno przejść obojętnie m.in. obok otwartych parasolek zwisających z sufitu.

W Toruniu mieści się też pierwsza kawiarnia inspirowana serialem Friends. Kolory, wystrój, menu w toruńskim Coffee Central Perks – wszystko nawiązuje do kultowego serialu, w którym głównymi bohaterami było sześcioro przyjaciół. Bonusami są też kawy nazwane imionami bohaterów oraz… liczne planszówki do wykorzystania w trakcie wizyty. Jedna z nich to przyjacielski quiz także inspirowany serialem, który pokaże, jak dobrze się znasz z Twoją paczką znajomych.

Nasi goście bardzo często pytają o te miejsca – to znak, że są one głęboko zakorzenione w świadomości Polaków, którzy bardzo chętnie przemierzają nawet pół kraju, by poznać prawdziwy klimat Torunia oraz zwiedzić jego atrakcje ­– mówi jeden z pracowników sieci AccorHotels. Jeśli więc chcesz zwiedzić kolejną starówkę w Polsce, rozsmakować się w oryginalnym smaku naleśników z Manekina i wejść w jedyny w swoim rodzaju świat legend i podań miejskich, to Toruń jest propozycją w sam raz dla Ciebie.