Stranger Things: recenzja na gorąco

Konspiracje, tajemnicze mocy, głosy w ścianach – jeśli lubisz takie klimaty, to tego serialu nie możesz ominąć!

Piątkowy relaks miał być nagrodą za naprawdę wymagające tygodnie pracy. Dobre jedzenie, chmielowy napój i Netflix. Do pełni szczęścia potrzebny był tylko świetny materiał filmowy. Debiutujący właśnie serial z Winoną Ryder wart był sprawdzenia. I z pewnością się nie zawiodłem. Stranger Things recenzja tego serialu przychodzi mi z dużą przyjemnością.

Kto się boi głosów w ścianie?

Twórcy serialu (bracia Duffer) budują klimatyczny, mroczny świat amerykańskiej prowincji lat 80. Nie ma tu miejsca na Facebooki czy inne Snapchaty. Tu jeździ się na rowerze, gra w RPG (ale takie “analogowe”), ciężko pracuje. Są pierwsze miłości i muzyka The Cure odtwarzana z kaset magnetofonowych.

Już w pierwszych minutach poznajemy główny wątek fabularny: jeden z lokalnych chłopków znika w tajemniczych okolicznościach. Dość szybko dowiadujemy się, że nie jest to zwykłe porwanie. Na scenie pojawia się tajemnicza dziewczynka, uciekinierka z laboratorium badawczego, która rzuca na historię groźne światło. Dysponuje także tajemniczymi mocami. Nic nie jest takie, jak się wydaje. Każdy kolejny z ośmiu udostępnionych właśnie odcinków przybliża do przerażającej prawdy.

Stranger Things recenzja

Serial dosłownie zjada się w całości. Po zakończeniu każdego odcinka masz ochotę obejrzeć kolejny i dowiedzieć się więcej. Świetnie prowadzona fabuła, niezła gra aktorska (brawo dla młodych aktorów!, całkiem udany powrót Winony Ryder), fajna muzyka i klimatyczne zdjęcia – czego chcieć więcej?

Dla kogo jest to produkcja? Dla fanów mrocznych opowieści, J.J. Abramsa (zwłaszcza jego Super 8), Twin Peaks, Archwium X, Beyond: Two Souls. Jest tu tajemnica, jest groza, jest nastrój. Bardzo udana produkcja, która pokazuje po raz kolejny, że Netflix wie, co robi i stać go na wyprodukowanie świetnego filmu. Mam dużą nadzieję, że za jakiś czas przyjdzie mi powrócić do świata Stranger Things. W 4K, co też ma znaczenie dla tego rodzaju filmu.

Poniżej obejrzeć możecie 8 pierwszych minut serialu, które doskonale wprowadzą Was w jego klimat. Dajcie znać czy Wam się podobało i czy serial spełnił Wasze oczekiwania!

Sprawdź inne materiały na Parabuchu o kulturze.

4.5

Ocena ogólna

Świetny klimat, trzyma w napięciu. Polecamy!