Wachlarz 2015: podróże w inspirującym wydaniu [nagrania wszystkich prezentacji]

Przyroda krańców świata, rowerowe i piesze zmagania samotnych podróży, reporterski warsztat z nieodległej wojny – uczestnicy Wachlarza mieli się z czym zmierzać. Teraz możecie i Wy – mamy nagrania wszystkich prezentacji. Dlaczego warto poświęcić im czas?

Pod koniec czerwca w przepięknym poznańskim kinie Apollo (zjawiskowe miejsce!) odbyła się ósma już edycja Wachlarza. Impreza organizowana od marca 2013 r. przez Anię i Kubę Górnickich (podróżniccy.com) przyciągnęła kilkaset zainteresowanych podróżniczymi historiami osób, w tym mnie. Poniżej znajdziecie nagrania wszystkich wystąpień z moim komentarzem oraz spostrzeżenia na temat samej imprezy. Proponuję więc: zaparzcie sobie kawę, herbatę czy nalejcie dowolny trunek z bąbelkami, przygotujcie ulubione przekąski i dajcie się porwać opowieściom… Spotkanie podzielone było na trzy sesje: myśl, twórz oraz podróżuj. Pozwalam sobie zachować ten układ. Zaczynamy?

Sesja: Myśl

Kamila Kielar: Traperzy z dala od własnej legendy. Jak współczesność obróciła bobra ogonem

Festiwal podróżniczy Wachlarz rozpoczął się od jednej z najciekawszych prezentacji. Kamila Kielar, bardzo ukierunkowana na tematy przyrodnicze, podjęła temat kanadyjskich traperów. Temat, jak sama przekonuje, trudniejszy, niż może się wydawać, a jednocześnie – bardzo osobisty. Kamila pokazała wycinek świata bardzo od nas dalekiego, ale także kontrowersyjnego w kontekście zabijania zwierząt czy eksportu futer. Warto!

Anita Demianowicz: Kobiety w podróży

Na wystąpienie Anity czekałem z dużym zainteresowaniem. Temat jest mi bliski, podejmowałem go nieco w tekście o samotnym podróżowaniu (przeczytajcie też komentarz Anity pod nim). Nie zawiodłem się: Anita pokazuje podróżujące kobiety, ich relację do świata, do najbliższych (np. jak wygląda kompromis chcącej podróżować samotnie kobiety z partnerem?). Doskonale, że zdecydowała się oddać podróżniczkom głos.

Mikołaj Golachowski: Raj dla głowy

Mikołaja nie miałem przyjemności znać wcześniej. A zrobił na mnie duże wrażenie – jest jednym z najbardziej inspirujących podróżników i przyrodników. Antarktyda w zdjęciach i słowach Mikołaja wygląda rzeczywiście jak raj. Jest miejscem bez konieczności używania pieniędzy, bez wielkiej polityki, za to dającym zrozumieć czym tak właściwie jest wolność. Plus: piękne zdjęcia i dużo anegdot.

Paweł Cywiński: Przydługi język turystyki

Paweł z właściwym sobie entuzjazmem i energią zdobywcy Korony Warszawy zwraca uwagę na to, jak słowa, których używamy w opisie podróżowania wpływają na świadomość i kreują rzeczywistość (przykład? dziś zjecie obiad czy strawę?…).

Panel: bloger, reporter, podróżnik

To mogła być jedna z najciekawszych części Wachlarza. Świetni goście: Konrad Kruczkowski (autor bloga Halo Ziemia), Piotr Andrusieczko (reporter relacjonujący ukraiński konflikt) oraz Łukasz Supergan (wędrujący podróżnik). Świetnie zapowiadający się obszar styku trzech bliskich mi aktywności. A jednak zabrakło ognia, trochę ślizgano się po tematach, jakby chciano ich za dużo na raz… Szkoda trochę, mógł to być kluczowy punkt programu. Ale obejrzeć oczywiście warto!

Sesja: Twórz

Gosia Koszkul: Podążanie za historią ekscytującym sposobem na podróże

Najciekawsza w tym wystąpieniu jest refleksja dotycząca tego, jak różne drogi prowadzą ludzi do podróżowania i podróży opisywania. W tym przypadku pasja zrodziła się z zainteresowań naukowych. Historia o miłości do historii i małych ojczyzn.

Filip Springer: Podróż do Miasta Archipelagu

To jeden z najpłodniejszych twórców ostatnich lat. Jego książka “Miedzianka” nie tylko na mnie wywarła ogromne wrażenie. Nowe przedsięwzięcie autora to Miasto Archipelag: reporterski projekt Filipa i wydawnictwa Karakter, czyli podróż po byłych miastach wojewódzkich. Zapowiedź zakrojonego na szeroką geograficznie i medialnie skalę projektu można było zobaczyć w Poznaniu.

Arlena Witt: Narracja na nowo – jeśli nie Facebook, to co?

Z prezentacją Arleny mam problem. Z jednej strony jest to bardzo ceniona autorka, ciesząca się zasłużoną popularnością, z drugiej wystąpienie miało charakter wprowadzenia – ograniczenie czasowe dało możliwość jedynie “liźnięcia” tematu wykorzystania różnych platform społecznościowych w relacjonowaniu podróży. Raczej więc jako ciekawostka, dla osób, które nie kojarzą takich serwisów jak Snapchat czy Periscope. A na marginesie pojawia się pytanie: czy naprawdę każdy moment życia będziemy teraz relacjonowali publicznie?…

Paulina Mikuła: YouTube – jedziemy!

Paulina, zawodowo związana z serwisem YouTube, podzieliła się sporą dawką konkretów dotyczących swojej historii, robienia wideo i bycia częścią tej społeczności.

Piotr Andrusieczko: Ukraina

Wyjątkowa prezentacja. Nie tylko dająca możliwość wniknięcia w bardzo niedaleki świat ogarnięty wojną, ale także poznać warsztat pracy reportera. Bardzo warto zobaczyć. Doskonały pomysł by Piotra zaprosić, okazuje się, że to fascynujący, skromny człowiek.

Sesja: Podróżuj

Piotr Strzeżysz: Szukając mamuta, czyli dlaczego nie pojechałem rowerem do Danii?

Piotrek swoją prezentacją skradł serca widowni. Dawka energii i pozytywności przypominała turbo teledysk puszczony w galerii sztuki. Jedno z najlepszych wystąpień, jest ogień.

Ilona Patro: Podróże z projektem – zawsze po coś i do kogoś

Ilona opowiada o podróżowaniach z misją – w jej przypadku poznawaniu, integrowaniu i edukowaniu blogerów z różnych części świata. To świetna dziewczyna, warto poznać ją bliżej

Olka Zagórska-Chabros: Albania wczoraj i dziś

Wydaje mi się, że to najsłabsza prezentacja tegorocznego Wachlarza. A szkoda, bo za Olką stoi wielka pasja i skoncentrowanie zainteresowań w jednym, bardzo szczególnym kierunku. Oceńcie zresztą sami.

Marcin Wesołowski: O świecie wiemy prawie wszystko, teraz szukamy subiektywnych relacji

Byłem bardzo ciekawy tej prezentacji i nie zawiodłem się. Marcin opowiada m.in. o podróżowaniu ludzi na etatach, o tym, że przygoda z podróżowaniem może się zacząć w dowolnym momencie, o tym jak szukać tanich podróży. Spora dawka zdrowego rozsądku i humoru. Bo podróżnikiem może być każdy i wcale nie trzeba rzucać wszystkiego!

Piotr Horzela: Antarktyka – wyobrażenia a rzeczywistość

Piotrek sprawia wrażenie romantyka, którego spotykają zawsze najlepsze przygody… Z przepięknymi zdjęciami, boską przyrodą i niezłymi historiami Antarktyka prezentowana przez niego jawi się jak miejsce, do którego baaardzo chce się pojechać. Choć nie zawsze jest lekko i przyjemnie, o czym Piotrek z wdziękiem opowiada.

Łukasz Supergan: Zanim wyruszysz. Trzy refleksje o podróży

Bardzo dobrze się stało, że Łukasz wystąpił na koniec Wachlarza. Bardzo dobrze też, że nie skupił się na opisie swoich wędrówek, ale pokusił się o zaprezentowanie swoich – czasem bardzo osobistych – refleksji dotyczących podróżowania. A te nie zawsze są łatwe do zaakceptowania. Czasem głód podróży stawia nas przed bardzo trudnymi wyborami. Posłuchajcie.

Wachlarz 2015 – w poszukiwaniu formuły

Moją próbę podsumowania Wachlarza zacząć chcę od bardzo dużych gratulacji dla Ani i Kuby – robicie kawał świetnej roboty, bardzo Wam kibicuję! Chapeau bas!

Wachlarz to bardzo potrzebne spotkania, co widać choćby po skali zainteresowania. Każda kolejna edycja przyciąga więcej osób, wydarzenie cieszy się coraz większym uznaniem i jest coraz bardziej profesjonalnie (tematyka, miejsce, oprawa, realizacja). Taki będzie zapewne Wachlarz w przyszłości: przypominający konferencje TED, nastawiony jeszcze mocniej na inspirowanie. Z bardzo starannym wyborem prelegentów, czasem ze sobą korespondujących, czasem kontrastujących. Ma iskrzyć!

Myślę, że rozważając kierunek rozwoju – i wybierając między warsztatową, mniej oficjalną formułą, a inspirującymi, ale jednak jednokierunkowymi prezentacjami z minimalnym zaangażowaniem widowni – Organizatorzy wybrali słusznie. Dobrze, że na tle mniej formalnych spotkań w kawiarniach podróżniczych i innych slajdowisk, wyrasta spotkanie w takiej formule.

Kolejna edycja Wachlarza odbędzie się w maju 2016 roku pod hasłem “Nieznane światy”.