Morska fumigacja odc. 9 – Azory

Co zrobilibyście po dwóch tygodniach ciężkiej przeprawy przez Atlantyk i dopłynięciu do upragnionego lądu? Chcielibyście zapewne odpocząć. Nic z tego. Na Chopinie czekają obowiązki.

Wszystkie materiały Karaibskiej Opowieści znajdziecie na tej stronie.

Po wielu dniach płynięcia w końcu docieramy żaglowcem STS Fryderyk Chopin do portugalskich wysp tzw. Makaronezji. Po ciężkiej pracy zaczynają się wakacje na Azorach. Ale najpierw: statkowe obowiązki, potem kapitan przechodzący ludzkie pojęcie, przypadkowe spotkania z innymi załogami, malowanie logo na kei. Załogant Niebieskiej Szkoły nie może się nudzić.

Wakacje na Azorach

Telewizja portugalska poprosiła, a kapitan się zgodził. Na pokład wszedł miejscowy artysta-śpiewak. Nagranie trwa, a załoga w tym czasie ma mnóstwo zajęć. Po pierwsze musi zadbać o porządek, potem przygotować się na zdobycie najwyższego szczytu Portugalii – Pico! Ten wygasły wulkan liczy sobie 2351 m n.p.m. Żeby go zdobyć załoganci przeprawili się promem o szóstej rano. Skorzystali z dobrej pogody i wdrapali się na sam szczyt. Wyobraźcie sobie, być tak wysoko, a u stóp mieć nieskończony ocean Atlantycki.

Horta słynie z portowej fali, niszcząc zazwyczaj burty statków i zrywając cumy. Tymczasem żaglowiec Fryderyk Chopin leniwie kołysze się na wodzie. Muzyk śpiewa. Do portu wpływają kolejne żaglowce. Jest już Tres Hombres, jedyny żaglowiec który służy do przewożenia cargo i pływa bez silnika. Jest Nieustępliwy jedyny żaglowiec z systemem pozwalającym poruszać się po pokładzie na wózkach inwalidzkich, można nawet windą wjechać na maszty. Jest w końcu Dziki Łabędź, holenderska szkoła podobna do tej na pokładzie Fryderyka Chopina.

Malowanie portu

Jedną z piękniejszych tradycji w tego typu portach jak Horta jest malowanie kei. To ślad, który zostanie na długie lata po załogach zapuszczających się w tak dalekie rejony świata. Takie malunki znaleźć można na Capo Verde, wyspach Kanaryjskich. Szkoda, że nie ma tego jeszcze w Gdyni.

Tymczasem wszyscy przygotowują się do wieczornej imprezy. W tle majaczy jak w śnie wygasły wulkan Pico. Jeżeli chcecie poczytać więcej o tym co działo się na żaglowcu. Zapraszam do artykułów: Trzech mężczyzn, jeden dziki łabędź, Chopin i Nieustępliwy oraz Kapitan przechodzi ludzkie pojęcie. Zobaczcie nasz kolejny odcinek Morskiej Fumigacji. Zapraszamy do oglądania!